Mentio Nakupování  Mentio Nakupování

prázdný prostor

Popis programu

Program "Mentio Nakupování (Početní úlohy podporující samostatnost v obchodě a při zacházení s penězi)" si klade za cíl naučit uživatele poznávat hodnoty jednotlivých mincí a bankovek, chápat cenu věcí v obchodě, umět si spočítat celkovou částku, kterou bude třeba zaplatit (u malých nákupů přesně, u větších orientačně), a dokázat tuto částku sestavit z peněz, které jsou k dispozici.

Jednodušší úkoly jsou zaměřeny na chápání kategorie počtu, porovnávání čísel, počítání v oboru do 5, 10, 20 atd. dle volby v hlavním menu, počítání po jedné, po pěti a po deseti, čtení čísel na cenovkách a poznávání mincí a bankovek. Poté následují jednoduché početní operace, práce s haléři, číselné řady, porovnávání cen s hodnotou peněz a výběr peněz vhodných k zaplacení.

Sčítání a odčítání podle zvolené úrovně obtížnosti zahrnuje mimo jiné zjišťování obsahu peněženky, obdobu prodejního automatu a napodobení skutečného nákupu v obchodě.

 

ilustrační obrázek

 

Hlavní menu

Pomocí hlavního menu uživatel vybírá požadovaný typ cvičení, nastavuje vhodný obor počítání, resp. s jak vysokými částkami bude chtít pracovat, určuje podobu zobrazení celých čísel a volí preferovaný způsob zaokrouhlování.

Dále zde nastavuje počet položek, které se budou v rámci jednotlivých úkolů zobrazovat. Díky tomu lze velmi jednoduše ovlivňovat úroveň obtížnosti zadaných úkolů: uživatelům, kteří mají se sčítáním čísel potíže, je možné zadat sčítání pouze dvou nebo tří položek a pro zkušenější počtáře nastavit náročnější kombinace.

 

Mentio Nakupování, hlavní menu

 

Tematické okruhy

V současnosti jsou v programu "Mentio Nakupování" k dispozici níže uvedené obrazové sady.

Ty je možné do procvičování zařadit jako celek, nebo z nich lze sestavovat vlastní, uživatelem definované sady slov.

Obrázky zařazené do dodávaných tematických okruhů zobrazíte kliknutím na název sady.

 

bábovka, banány, bonboniéra, brambory, buchty, cibule, citrón, cukr, cukroví, čaj, česnek, čočka, čokoláda, džus, hořčice, houska, hrášek, hrnek čaje, chleba, jablko, jahody, jogurt, kakao, káva, kečup, knedlíky, kolínka, kompot, krajíc chleba, kuře, květák, mandarinky, marmeláda, máslo, maso, mléko, mouka, mrkev, ocet, okurka, okurky, olej, ovoce, paprika, párek, paštika, piškoty, pivo, polévka, pomeranč, rajče, Rama, rohlík, rybičky, rýže, salám, salát, sklenice džusu, sklenice mléka, sklenice piva, sklenice vody, sůl, sušenky, sýr, špagety, špenát, šunka, třešně, tvaroh, vejce, víno, voda, zelenina, zelí, zmrzlina
bačkory, boty, bunda, čepice, halenka, kabát, kalhotky, kalhoty, klobouk, košile, kravata, pantofle, pásek, plavky, podprsenka, ponožky, punčocháče, pyžamo, rukavice, slipy, sukně, svetr, šála, šátek, šaty, tepláky, tílko, trenýrky, tričko, vesta, župan
brýle, budík, cigarety, deštník, hodinky, holení, hřeben, kabelka, kapesník, kartička, knížka, krém, lžíce, lžička, mýdlo, noviny, nůž, nůžky, občanka, peněženka, pero, prášek na praní, propiska, prstýnek, příbor, rádio, ručník, sešit, sirky, šampon, šití, talíř, taška, telefonní karta, toaletní papír, tužka, ubrousky, vidlička, zrcátko, zubní kartáček, zubní pasta

 

Uživatelská příručka

Příručka s podrobnými informacemi o programu "Mentio Nakupování" je Vám k dispozici zde:

 

PDF       Mentio Nakupování

 

Stejné informace jako v uživatelské příručce jsou uvedeny také v nápovědě, kterou můžete vyvolat kdykoli během práce s programem stlačením klávesy F1.

Uživatelské příručky k ostatním titulům najdete na stránce Ke stažení.

ilustrační obrázek

 

Demo verze

Program "Mentio Nakupování" si můžete nainstalovat ve zkušební verzi z následujícího instalačního souboru:

 

PDF       Mentio Nakupování
verze 3.6 (26),  16,2 MB

 

Instalační soubory k plné verzi a demo verzi jsou identické. Do doby, než do registrační tabulky zadáte přístupová hesla a další licenční údaje, ale bude program pracovat pouze v režimu s omezenými funkcemi. Postačí to však na potvrzení funkčnosti instalace, prohlédnutí designu a vyzkoušení způsobu ovládání daného titulu. Více informací o demo verzi najdete zde.

 

ilustrační obrázek

 

Nastavení cen

Nastavení cen je součástí základní instalace programu, ceny si však můžete změnit prostřednictvím příslušné záložky na obrazovce služeb. U nižších hodnot doporučujeme zadávat částku včetně haléřů. Pokud budete chtít pracovat pouze s celými čísly, využijte parametru "Zaokrouhlování" v hlavním menu. Ten umožňuje zaokrouhlování jednotlivých položek na desetníky, padesátníky, celé koruny, pětikoruny a desetikoruny při každém cvičení zvlášť podle momentální potřeby, aniž byste museli do základního nastavení cen pokaždé zasahovat. Na této záložce se také rozhoduje o potřebě zařazení předmětů do ledničky.

Mentio Nakupování, nastavení cen

 

Tisk obrázků a sestavení vlastní sady slov

Obrázky se tisknou celkem v pěti různých velikostech (1, 2, 4, 8 nebo 16 obrázků na stránku A4), s doprovodnými texty, nebo s cenovkami, a mají kolem sebe tenký rámeček, aby se stránka dala snadno rozstříhat na kartičky. Program též umožňuje vytvářet z nainstalovaných okruhů vlastní sady slov a ty potom zařadit do procvičování místo dodávaných tematických souborů.

Mentio Nakupování, vlastní sady slov

 

Cvičení

Cvičení A: Která je to mince / bankovka?

Na obrazovce uvidíte obrázky různých mincí a bankovek. Vaším úkolem je přemístit ten, který odpovídá slovnímu popisu na řádkách pod obrázky, do prázdného rámečku vpravo dole. Specifikaci peněz je možné doplnit přehráním zvukového záznamu.

Mentio Nakupování, která je to mince / bankovka

 

Cvičení B: Kolik věcí budu kupovat?

Toto cvičení je zaměřeno na poznávání číslic a nácvik počítání max. do 10. Horní hranici počítání určuje nastavení parametru "Položek:" v hlavním menu. Vyberete-li si u této volby čtyřku, budete počítat od 1 do 4, zadáte-li šestku, budete počítat nejvýše do 6 atd. Úkolem je spočítat obrázky a zmáčknout tlačítko s příslušnou číslicí. Číslice se zobrazují jako běžná číselná řada, anebo napřeskáčku, aby bylo zadání správného výsledku obtížnější.

Mentio Nakupování, kolik věcí budu nakupovat

 

Cvičení C: Co je nejdražší / nejlevnější?

Úkolem uživatele je přemístit obrázek, který má pod sebou nejvyšší, resp. nejnižší číslo (cenovku), do prázdného rámečku vpravo. Počet nabízených položek je určen nastavením příslušného parametru v hlavním menu. Pokud u této volby nastavíte jedničku, můžete cvičení použít také pro nácvik čtení složitějších čísel.

Mentio Nakupování, co je nejdražší / nejlevnější

 

Cvičení D: Seřaďte věci podle ceny

Obrázky je třeba uspořádat tak, aby čísla pod nimi byla seřazená od nejmenšího k největšímu, resp. od největšího k nejmenšímu. Pro zjednodušení je možné správně seřazené obrázky nechat průběžně označovat podtržením cenovky (na příkladu níže je tato volba vypnuta).

Mentio Nakupování, seřaďte věci podle ceny

 

Cvičení E: Kolik mám v peněžence?

Představte si, že mince a bankovky na obrázku máte v peněžence. Sečtěte jejich hodnoty a do prázdného rámečku napište, kolik u sebe máte celkem peněz. Počet položek ke sčítání je dán nastavením příslušného parametru v hlavním menu.

Mentio Nakupování, kolik mám v peněžence

 

Cvičení F: Co si můžu koupit?

Porovnejte hodnotu mince či bankovky umístěné ve velkém rámečku vlevo nahoře s cenou věcí na obrázku a označte věci, které byste si za dané peníze mohli koupit. Podle nastavení parametrů v hlavním menu se buď budete rozhodovat u každé věci zvlášť, jestli by Vám na ni v obchodě stačily peníze, kdybyste nekupovali už nic jiného, nebo budete cenu jednotlivých položek sčítat, jako kdybyste měli v peněžence jen jednu minci či bankovku a snažili jste se toho za ni nakoupit co nejvíc.

Mentio Nakupování, co si můžu koupit

 

Cvičení G: Vyberte jednu bankovku

Z nabízených peněz vyberte nejbližší možnou minci či bankovku, kterou byste v obchodě mohli zaplatit předmět na obrázku. Příslušný obrázek přemístěte do prázdného rámečku vpravo dole.

Mentio Nakupování, vyberte jednu bankovku

 

Cvičení H: Zaplaťte přesně

V levé horní části obrazovky uvidíte předmět s cenovkou. Pokuste se danou částku sestavit z nabízených peněz co nejpřesněji. Mince i bankovky je možné vybírat opakovaně. Hodnotí se nejen celkový součet, ale volitelně také úspornost použití jednotlivých položek.

Mentio Nakupování, zaplaťte přesně

 

Cvičení I: Mám dost peněz?

Porovnejte cenu věcí, které máte koupit (vlevo), s obsahem peněženky (vpravo) a zkuste odhadnout, zda budete mít na nákup dost peněz. Cvičení umožňuje nechat uživatele spočítat rozdíl mezi hodnotou zboží a částkou, která je k dispozici.

Mentio Nakupování, mám dost peněz

 

Cvičení J: Kolik to bude stát?

Na obrazovce se objeví 1-5 věcí s cenovkou. Úkolem je ceny sečíst (zjistit, kolik bude stát celý nákup) a výslednou částku zapsat do prázdného rámečku. Již započítané položky je možné pro zjednodušení průběžně označovat kliknutím na obrázek.

Mentio Nakupování, kolik to bude stát

 

Cvičení K: Velký nákup

Představte si, že jdete na nákup do obchodu. Nejprve si vyberete věci, které si chcete koupit.

Mentio Nakupování, velký nákup 1

U pokladny Vám řeknou, kolik to bude stát, Vy zaplatíte a možná dostanete nějaké peníze nazpátek. Stačí zaplatit jakoukoliv mincí či bankovkou, jejíž hodnota je vyšší než požadovaný obnos.

Mentio Nakupování, velký nákup 2

Nákup si odnesete domů, a pokud se jedná o potraviny, pravděpodobně některé z nich dáte do ledničky, aby se Vám nezkazily dřív, než je spotřebujete. Na závěr je proto třeba označit potraviny, jež podle Vašeho názoru musí být uloženy v chladu.

Mentio Nakupování, velký nákup 3

 


© 2024 - Jan Petržílka, Marta Petržílková Mentio® je registrovaná ochranná známka