Mentio Slovesa  Mentio Slovesa

prázdný prostor

Popis programu

Program "Mentio Slovesa (Jednoduché věty a dějové posloupnosti)" obsahuje šedesát činností z běžného života. Ke každé z nich patří čtveřice obrázků umožňující k dané činnosti sestavit dějovou posloupnost. Celkem je tedy v programu 240 vyobrazení s doprovodnými texty.

Program slouží ke stimulaci mluveného projevu pomocí jednoduchých vět, k nácviku globálního čtení, chápání časových vztahů a vztahu příčiny a následku.

Doprovodné texty jsou připraveny v různých mluvnických kategoriích a několika syntaktických variantách. Veškeré výrazy jsme vybírali tak, aby bylo možné pomocí omezeného počtu slov utvořit co největší množství jednoduchých vět a ty potom s drobnými obměnami použít v reálné životní situaci.

ilustrační obrázek

 

Hlavní menu

Podle nastavení parametrů v hlavním menu se obrázky zobrazují ve dvou velikostech, po jednom, anebo po čtveřicích, s doprovodnými texty, anebo bez popisků, přeházené, anebo ve správném pořadí.

Obrázky jsou k dispozici v barevné a černobílé variantě a uživatelé si mohou obě sady vytisknout na tiskárně.

 

Mentio Slovesa, hlavní menu

 

Seznam vyobrazených činností

V programu jsou použity čtveřice obrázků, které se vztahují k následujícím činnostem:

balit dárek, barvit vajíčka, běhat na závodech, cvičit, česat se, číst knížku, čistit si zuby, dávat kytky do vázy, holit se, hrát na housle, chytat ryby, jet na výlet, jíst banán, jít na rande, koukat na televizi, koupat se, krájet chleba, krmit ptáčky, luxovat, lyžovat, měřit si teplotu, mýt nádobí, nakupovat, natahovat hodiny, oblékat si čepici, obouvat si boty, odemykat dveře, parkovat auto, péct buřty, pít čaj, plavat, plést svetr, poslouchat rádio, povídat si, prát prádlo, přecházet silnici, přišívat knoflík, psát dopis, sázet strom, sbírat známky, sedět na lavičce, spát, spravovat kolo, stavět dům, stříhat nůžkami, sušit seno, telefonovat, topit v kamnech, trhat jablka, uklízet hračky, vařit polévku, vracet lahve, vynášet odpadky, vytírat podlahu, zalévat jahody, zametat, zapalovat svíčku, zavírat okno, zdobit stromeček, žehlit šaty

 

Tisk obrázků a sestavení vlastní sady sloves

Obrazovka pro sestavení vlastní sady sloves a tisk obrázků je přístupná přes tlačítko "Služby" v hlavním menu.

Pro začátek doporučujeme zařadit do procvičování jen několik málo položek a až po jejich zvládnutí postupně přidávat další.

Dějové posloupnosti je možné vytisknout na tiskárně. Obrázky mají kolem sebe tenký rámeček, aby se stránka dala snadno rozstříhat na kartičky.

 

Mentio Slovesa, vlastní sady sloves

 

Uživatelská příručka

Příručka s podrobnými informacemi o programu "Mentio Slovesa" je Vám k dispozici zde:

 

PDF       Mentio Slovesa

 

Stejné informace jako v uživatelské příručce jsou uvedeny také v nápovědě, kterou můžete vyvolat kdykoli během práce s programem stlačením klávesy F1.

Uživatelské příručky k ostatním titulům najdete na stránce Ke stažení.

ilustrační obrázek

 

Demo verze

Program "Mentio Slovesa" si můžete nainstalovat ve zkušební verzi z následujícího instalačního souboru:

 

Mentio Slovesa       Mentio Slovesa
verze 3.6 (26),  11,4 MB

 

Instalační soubory k plné verzi a demo verzi jsou identické. Do doby, než do registrační tabulky zadáte přístupová hesla a další licenční údaje, ale bude program pracovat pouze v režimu s omezenými funkcemi. Postačí to však na potvrzení funkčnosti instalace, prohlédnutí designu a vyzkoušení způsobu ovládání daného titulu. Více informací o demo verzi najdete zde.

 

ilustrační obrázek

 

Cvičení

Cvičení A: Velký obrázek s jedním popiskem

Na obrazovce postupně uvidíte všechny čtyři obrázky, vztahující se ke zvolené činnosti, ve správném pořadí a v maximální možné velikosti. Obrázky se budou zobrazovat po jednom a v závislosti na nastavení parametrů v hlavním menu k nim program přiřadí (nebo nepřiřadí) doprovodné texty v požadované morfologické a syntaktické variantě.

Mentio Slovesa, velký obrázek s jedním popiskem

 

Cvičení B: Velký obrázek s jedním popiskem

Obrázky vztahující se ke zvolené činnosti se stejně jako ve cvičení A zobrazují po jednom a jsou vždy ve správném pořadí. V základní podobě vypadá cvičení tak, že ke každému obrázku počítač nabídne všechny čtyři doprovodné texty, které se k činnosti vztahují, a úkolem uživatele je zmáčknout popisek, který nejlépe vystihuje to, co vidí na obrázku.

Mentio Slovesa, velký obrázek s jedním popiskem

 

Cvičení C: Čtyři malé obrázky a čtyři popisky

Na obrazovce uvidíte vždy všechny čtyři obrázky a/nebo všechny čtyři doprovodné texty vztahující se ke zvolené činnosti. Podle nastavení parametrů v hlavním menu můžete nechat obrázky promíchat a sestavovat z nich dějovou posloupnost, nebo naopak necháte promíchat texty a ty budete přiřazovat k již uspořádaným obrázkům. Obrázky i texty je možné použít také samostatně a ve správném pořadí.

Mentio Slovesa, čtyři malé obrázky a čtyři popisky

 


© 2024 - Jan Petržílka, Marta Petržílková Mentio® je registrovaná ochranná známka